31 مرداد 1394
خط مشی مالی دولت و حریم بیت‌المال از منظر نهج‌البلاغه
علی اصغر پورعزت، پاکنوش کیانی

تهران: بنیاد نهج‌البلاغه، 1394. چاپ اول. 87 ص. رقعی.  

این اثر پژوهشی مترصد آن است که شیوه مصرف بیت‌المال و ملاحظات اخلاقی ناظر بر آن را در پرتو آیات و روایات دال بر سیره اهل بیت(ع) و به ویژه با تاکید بر سیره حکم‌رانی امام علی(ع) مدنظر قرار دهد.

از این رو،‌ فصل اول کتاب به مسئولیت حفظ بیت‌المال و جلوگیری از سوءاستفاده از آن اختصاص یافته است. این مبحث به جنبه‌های گوناگون مسئولیت حکم‌رانان و کارگزاران حکومت درباره بیت‌المال می‌پردازد؛ جنبه‌هایی نظیر دقت، حساسیت و آینده‌نگری.
فصل دوم کتاب به اولویت‌بندی هزینه‌های عمومی اختصاص یافته است؛ مقوله‌هایی چون ابعاد، تنوع و تعدد شاخص‌های اولویت‌بندی.
فصل سوم کتاب به تدابیر معطوف به بهینه‌سازی منافع ملی اختصاص یافته است و مقوله‌هایی چون منافع نسل حاضر در مقابل نسل‌های آینده را مدنظر قرار می‌دهد.
ضمن اینکه مسئولیت این‌دو نسل در برابر نسل‌های گذشته، با هدف نگاه متعادل به رفاه مالی نسل فعلی و منافع میان‌برد و دوربرد نسل‌های آینده را مورد تامل قرار می‌دهد.

مندرجات سه فصل به شرح زیر است:

فصل اول: حریم بیت‌المال
حساب دنیا و آخرت؛ واژگان و مفاهیم رهنما؛ بیت‌المال؛ درآمد و مصرف سالم؛ انواع درآمدهای حلال؛ انواع درآمدهای حرام؛ انواع هزینه‌های حلال؛ انواع هزینه‌های حرام؛ بیت‌المال،‌ امانت خدا؛ بیت‌المال،‌امانت مردم(عامه مردم)؛ ضرورت بهبود روش‌های ردیابی اموال؛‌ ممنوعیت اخذ هدیه کارگزاران؛ مسئولیت اجتماعی

فصل دوم: پوشش اولویت‌های انواع گروه‌های اجتماعی
مساله مردم؛ واژگان و مفاهیم رهنما؛ انسان کامل و تنوع گروه‌های اجتماعی؛ قناعت و سادگی؛ توسعه عدالت اقتصادی؛‌ فراگرد توسعه؛ سیستم طبقه‌بندی اولویت‌های مالی

فصل سوم: تدبیر و بهینه‌سازی منافع
خط‌مشی گذار دوراندیش؛ واژگان و مفاهیم رهنما؛ حیات خردمندانه؛ جلوه‌های بارز حکم‌رانی متعالی؛ نیازهای آینده؛ توسعه امکانات؛ اولویت‌های هزینه و بهینه‌سازی مصرف منابع؛ هزینه‌های ناشی از خدمات عمومی.
 


  تعداد بازدیدها: 4625
نشانی مطلب:
http://nflib.ir/show.php?page=contents&id=1141

تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به کتابخانه بنیاد نهج‌البلاغه است
Copyright © 2019 NFLIB: Nahjolbalagheh Foundation Library